O projekcie

„Dni Europejskich Gier Planszowych” jest projektem mającym na celu rozszerzanie świadomości obywatelskiej i ogólnej wiedzy uczestników poprzez wykorzystanie gier planszowych.

Cykliczne spotkania zostaną przygotowane i przeprowadzone przez wolontariuszy – pasjonatów gier planszowych – członków Gdańskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Alkor”.

Projekt, ze względu na międzypokoleniowy i międzykulturowy charakter, jest skierowany do całej lokalnej społeczności. Zarówno do szeroko rozumianej młodzieży, osób dorosłych i seniorów, jak również obywateli innych krajów europejskich zamieszkałych w Gdańsku i okolicach.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Członkowie Gdańskiego Stowarzyszenia Fantastyki „Alkor” od początku istnienia – tzn. od 1993 roku, mają na celu propagowanie wśród społeczeństwa, a głównie młodzieży, wszelkich form twórczości o akcentach fantastyki. W ciągu ostatnich lat co raz bardziej popularne staje się granie w gry planszowe, których wiele elementów związanych jest z fantastyką. Dlatego spotkania z grami planszowymi stały się częścią naszego zakresu działań dotyczących promocji fantastyki. Dzięki temu zyskaliśmy świadomość, że granie w gry planszowe wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny, przełamuje bariery międzyśrodowiskowe, międzypokoleniowe i międzykulturowe oraz pobudza do szukania innowacyjnych rozwiązań nietypowych problemów.

Głównym celem projektu jest zapoznanie uczestników z grami planszowymi pochodzącymi i związanymi z krajami Unii Europejskiej. W trakcie siedemnastu spotkań zostanie przedstawionych ponad 60 tytułów gier planszowych.

Dodatkowymi celami są:

  • Podzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem dotyczącym gier planszowych;
  • Poprzez wspólną zabawę przełamywanie barier społecznych wynikających z różnic środowiskowych, wiekowych i kulturowych;
  • Pokazanie, że poprzez zabawę można się uczyć kultury, geografii, historii i wielu informacji o cywilizacyjnym dorobku Europy;
  • Prezentacja twórczości największych europejskich projektantów i wydawców gier planszowych;
  • Zachęcenie do samodzielnego tworzenia gier planszowych i przedstawienie możliwości wydania takich gier na rynku polskim i zagranicznym;
  • Propagowanie gier planszowych z innych niż Polska krajów Unii Europejskiej, które są bliższe młodzieży i studentom z wymian międzynarodowych.